LUDWIG MIES VAN DER ROHE. KARMSTOLAR, ett par, kromad stålrörsram, beige rotting, Barcelona chair modell MR20, Bauhaus - Tyskland, 1900-tal.

474637. LUDWIG MIES VAN DER ROHE. KARMSTOLAR, ett par, kromad stålrörsram, beige rotting, Barcelona chair modell MR20, Bauhaus - Tyskland, 1900-tal.

Designer: Ludwig Mies van der Rohe (1886 - 1969).
Tillverkare: Joseph Muller.
Höjd 82 cm.
Bredd 56 cm.
Djup 75 cm.
Saknar märkning, syns klister efter ett klistermärke.
Proveniens: upphittade utmed en väg i Amsterdam sent 1970-tal eller tidigt 1980-tal. Istället för tippen blev stolarna omhändertagna.

Slitage.
Små defekter rotting.

Gör en kostnadsfri värdering!

Tillverkare: Joseph Muller.
Höjd 82 cm.
Bredd 56 cm.
Djup 75 cm.

Slitage.
Små defekter rotting.

Leiflers Auktionshus
Antal besök: 3 591