SKULPTUR i sterlingsilver, Guldsmedsaffären I Simrishamn Öst, Simrishamn, 1990.
474398. SKULPTUR i sterlingsilver, Guldsmedsaffären I Simrishamn Öst, Simrishamn, 1990.
Skulptur i sterlingsilver, föreställande tändläkarinstrument, Sond. Monterad på trä sockel.
Tillverkad av Lanc, Guldsmedsaffären I Simrishamn Öst, Simrishamn, 1990.
Längd ca 13 cm. Höjd 13,5 cm.
Stämplad: LANC, Simrishamns stadstämpel, kattfot, S, 925, Q10.
Plakett med texten: Gyllene Sonden Kerstin och Ebbe Lundström Nordöstra Skånes tandläkarförening tt-avd.
Bruksskick. Spets något ojämn och sned.
Plakett med gravyr.
Längd ca 13 cm. Höjd 13,5 cm.
Plakett med gravyr.