MATTA rya, Borgs fabriker, Lund, 1960-tal.

474062. MATTA rya, Borgs fabriker, Lund, 1960-tal.

Handknuten rya matta, Borgs fabriker, Lund, 1960-tal.
Polykromt mönster i bl, a vinrött och lila.
Mått ca 156 x 91 cm.
Möjligen "Eldslågan" komponerad av Ulla Schumacher-Percy 1957.

Slitage.
Stort antal fransar saknas. Defekt i kanterna.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått ca 156 x 91 cm.

Slitage.

Antal besök: 2 119