473971. KAFFESERVIS, 27 delar, empire, tidigt 1800-tal.
Förgylld dekor
1 Tekanna med lock, höjd 14 cm.
1 Kaffekanna med lock, höjd 25 cm,
1 Sockerskål med lock, höjd 17 cm.
1 Mjölkkanna, höjd 15,5 cm.
12 Kaffefat, diameter 13 cm.
11 Kaffekoppar, höjd 6 cm.
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Ålders samt bruksslitage.
1 Kaffekopp med genomgående sprickor.
Lagningar på kaffekannan, tekannan och sockerskålens lock.
Förgylld dekor
1 Mjölkkanna, höjd 15,5 cm.
12 Kaffefat, diameter 13 cm.
11 Kaffekoppar, höjd 6 cm.
Ålders samt bruksslitage.