FÖNSTER, 2 st snarlika, englas, spröjsade, 8 rutor/st, vit/vit o vit/grå, sent 1800-tal.
473814. FÖNSTER, 2 st snarlika, englas, spröjsade, 8 rutor/st, vit/vit o vit/grå, sent 1800-tal.
Storlek vit/vit 61 x 153,5 cm, ramtjocklek 30 mm.
Storlek vit/grå 61x153 cm, ramtjocklek 35 mm.
Tidigare innanfönster.
Proveniens: från äldre hus i Falköping byggt 1860/70-tal.
Träkvalitet mestadels bra.
Defekt kitt, slitage och smutsiga.
Saknas en glasruta.
Tidigare innanfönster.
Träkvalitet mestadels bra.
Saknas en glasruta.