Höjd 190 cm, bredd 74 cm, djup 47 cm.
Faner i idegran, överdelen med spröjsade glasdörrar, två hyllplan, underdel med skrivklaff klädd med präglat grönt skinn, fyra lådor.
Slitage i form av repor och tryckmärken.
Nyckel/nycklar finns.