Mandolin, märkt "Catania, Sicilia", längd 62 cm
Fiol, invändigt etikettmärkt "Antonius Stradiuarius Cremonensis Faciebat Anno 1730", Längd 55 cm.
Slitage, märken, repor. Mandolin med fodral. Ej fullständigt genomgångna.