FOLKDRÄKT, delvis handsydd, enligt uppgift Överluleå sockendräkt / Överkalixdräkt.

472899. FOLKDRÄKT, delvis handsydd, enligt uppgift Överluleå sockendräkt / Överkalixdräkt.

Hätta, broderad dekor.
Sjalbrosch, silver, otydliga mästarstämplar, 1982, diameter ca 3,5 cm.
Underklänning, linne, bystmått ca 110 cm, längd mitt bak ca 107 cm.
Svart sjal, ca 75 x 77 cm.
Förklä, rött mönter, vit botten.
Väst, mönstrad mot röd botten, bystmått ca 108 cm.
Kjol, midjemått ca 82 cm.
1 par skor, märkta Sko-Wikström Råneå, storlek 38 enligt märkning.

Mindre bruksslitage. Fläckar på spets på hätta.

Gör en kostnadsfri värdering!

Hätta, broderad dekor.
Svart sjal, ca 75 x 77 cm.
Kjol, midjemått ca 82 cm.

Antal besök: 4 113