472774. GOTTHARD KUEHL. Porträtt av en ung kvinna.
Gotthard Johann Kühl (28.11.1850 Lübeck - 09.01.1915 Dresden); pastellkrita på kartong, daterad omkring 1900, signerad nere till höger, inramad bakom glas. Mått ca. Ram 52 x 70 cm Kühl var inblandad i grundandet av flera konströrelser: Free Association of Dresden Artists och Association of Visual Artists Dresden (1. Dresden Secession), Artists' Association Die Elbier, Artists' Association Dresden, styrelseledamot i tyska konstnärsförbundet. Enligt avsändarens gamla försäkringslista kallas denna pastell som konstnärens dotter.