KANNOR, (3), samt LJUSSTAKE, keramik, "Mangania", Lillemor Mannerheim, Gefle, samt 2 delar, Uppsala Ekeby.
472710. KANNOR, (3), samt LJUSSTAKE, keramik, "Mangania", Lillemor Mannerheim, Gefle, samt 2 delar, Uppsala Ekeby.
Kannor, (3) snarlika, höjd 22, 16, samt 14 cm.
Ljusstake, höjd 7, diameter 14 cm.
Sockerskål samt mjölkkanna, "Peru", Arthur Percy, höjd 6,5 samt 9,5 cm.
Bruksslitage, repor, krackelyr på den mellersta kannans lock.