HÄNGE, 18k guld med emalj, diamanter samt pärlor, art nouveau, Europa, tidigt 1900-tal.

472505. HÄNGE, 18k guld med emalj, diamanter samt pärlor, art nouveau, Europa, tidigt 1900-tal.

Hänge i form av gren med bladverk, dekorerad med emalj i skiftande nyans, band av olikslipade diamanter om uppskattningsvis ca 0,12ct samt pärlor.
Möjligen spår av svensk importstämpel på ring.
Höjd ca 6 cm.
Vikt ca 9,4 gram.

En pärla saknas. Emaljskador.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 6 cm.
Vikt ca 9,4 gram.

En pärla saknas. Emaljskador.

Antal besök: 726