LJUSKRONA, oscariansk, höjd 155 cm,1800-tal.

471981. LJUSKRONA, oscariansk, höjd 155 cm,1800-tal.

Ljuskrona med 8 ljusarmar samt elektrifierad med 7 ljuspunkter.
Förgylld dekor av vinrankor och blad.
Diameter 118 cm.

Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.

Åldersslitage. Bruksslitage.
Förgyllning med visst slitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 118 cm.

Åldersslitage. Bruksslitage.

Antal besök: 2 171