471981. LJUSKRONA, oscariansk, höjd 155 cm,1800-tal.
Ljuskrona med 8 ljusarmar samt elektrifierad med 7 ljuspunkter.
Förgylld dekor av vinrankor och blad.
Diameter 118 cm.
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Åldersslitage. Bruksslitage.
Förgyllning med visst slitage.