GRÄDD- och MJÖLKKANNOR, 4 st, silver, 1800-tal. Tot vikt 503 gram.
47196. GRÄDD- och MJÖLKKANNOR, 4 st, silver, 1800-tal. Tot vikt 503 gram.
Stmpl EGM (Ernst Gustaf Markström) Uppsala 1867, tot höjd ca 16.
2 st Stmpl JGÅ ( J G Åhlén) Enköping 1867 resp 1869, tot höjd ca 14 - 14,5 cm.
Gräddkanna stmpl AFH (A F Hellman) Uppsala 1839, tot höjd ca 9 cm.
Namngravyrer. Slitage. Bucklor.
E G Markström: Fötter med lagningar och skador, varav en med lim.
J G Åhlén: 1 st med lagad hänkel, bristning vid hänkel.