NICOLA SIMBARI. Italien ( 1927 - 2012 ), vävd textil, numrerad 249, signerad, daterad-71.

47189. NICOLA SIMBARI. Italien ( 1927 - 2012 ), vävd textil, numrerad 249, signerad, daterad-71.

Nicola simbari 1927-2012 anses av många var Italiens viktigaste konstnär. han är en semiabstract impressionist.
Som använde sig av lysande toner, fantastiska färger,han målade med palettkniv och uppnådde stora djup med sin teknik. Hans målningar är fulla med ljus och energi. Simbaris verk finns i många museer, privata samlingar, bland annat Christian Dior Collection Paris, Bank of Tokyo, Cincinnati Fine Arts Department, mfl.
Längd 193 x 116 cm.

Gör en kostnadsfri värdering!

Längd 193 x 116 cm.

Antal besök: 1 293