RUDOLF HOLZHALB. Klosterruiner med munk och penselträsamlare.
471710. RUDOLF HOLZHALB. Klosterruiner med munk och penselträsamlare.
Adolf Rudolf Holzhalb (1835 Zürich - 1885 Zürich); olja på duk signerad nere till höger och daterad 1860 och lokalt betecknad Düsseldorf, yngre inramad, bar med Berlin vaxförsegling. Mått ca. Ram 41 x 47 cm, målning 28 x 35 cm.