BÖCKER, 3 band, "Svenska Fåglar", M.W. & F. von Wright, signerad av Verner von Heidenstam, 1927 samt 1929.

471701. BÖCKER, 3 band, "Svenska Fåglar", M.W. & F. von Wright, signerad av Verner von Heidenstam, 1927 samt 1929.

Text av Prof. Einar Lönnberg.
Del 1-3 tryckt av A.Börtzells tryckeri A-B, papper från Finpappersbrukens Försäljnings A-B, Stockholm, 1927 samt 1929.
Första delen med text: Numrerad upplaga av "Svenska Fåglar" spridd inom Sverige till förmån för Verner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld. Numrerad 610 samt signerad av Verner von Heidenstam.

Bruksslitage, del 3 med rispa på framsidan.

Gör en kostnadsfri värdering!

Text av Prof. Einar Lönnberg.

Antal besök: 5 753