471701. BÖCKER, 3 band, "Svenska Fåglar", M.W. & F. von Wright, signerad av Verner von Heidenstam, 1927 samt 1929.
Text av Prof. Einar Lönnberg.
Del 1-3 tryckt av A.Börtzells tryckeri A-B, papper från Finpappersbrukens Försäljnings A-B, Stockholm, 1927 samt 1929.
Första delen med text: Numrerad upplaga av "Svenska Fåglar" spridd inom Sverige till förmån för Verner von Heidenstams fond till skydd för Sveriges djurvärld. Numrerad 610 samt signerad av Verner von Heidenstam.
Text av Prof. Einar Lönnberg.