CARL WAHLBOM. TILLSKRIVEN. Motiv föreställande Malin Sture och Erik Stenbock, olja på duk, signerad och daterad 1843.

471640. CARL WAHLBOM. TILLSKRIVEN. Motiv föreställande Malin Sture och Erik Stenbock, olja på duk, signerad och daterad 1843.

Proveniens: Tidigare grosshandlare Schön jr:s samlingar
Utställd på kungliga akademien för de fria konsterna 1843

Dukens mått ca 66 x 98 cm

Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.

Lös i ram. Krackeleringar. Ytsmuts. Smärre färgbortfall.

Gör en kostnadsfri värdering!

Dukens mått ca 66 x 98 cm

Antal besök: 1 456