471421. VITRINSKÅP, senbarock, 1700-tal.
2-delat.
Brännförgyllda rokokobeslag.
Grönfärgade munblåsta glas.
Tidigare proviens: Stävlö Slott, Kalmar Län.
Längd 75 cm
Bredd 40 cm
Höjd 188 cm
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Bruks samt åldersslitage.2 glasrutor senare. Övriga glas troligen original.
Nyckel/nycklar finns.