471417. TAMBURMAJOR, gjutjärn, 1800-tal.
Bemålad och bronserat gjutjärn. Sju krokar samt ställ för käppar och paraplyer med löstagbar bottenbricka.
Höjd 204 cm, bredd 68 cm.
Proveniens: Kulebo herrgård, Kalmar län.
Åldersslitage.
Fot med genomgående spricka.