471038. FAT, 2 st, keramik, Anna-Lisa Thomson, Upsala-Ekeby, 1900-talets första hälft.
Dekor av färgglada fiskar i undervattensmiljö. Signerade/märkta 1065 A.L.T UE.
Diameter ca 37 cm.
Bruksslitage, ena med spricka, troligen andra sortering, krakelyr, fastsatta metallstänger för vägghängning.