VASER i chamotterat stengods, 2 st Gunnar Nylund och Kraitz.

471036. VASER i chamotterat stengods, 2 st Gunnar Nylund och Kraitz.

Gunnar Nylund för Rörstand: Bukig form med rekangulär yta. Glaserad i senapsgult.
Stämpelsignerad Rörstrand Lidköping modell Nylund.
Höjd 22 cm.
Ulla och Gustav Kraitz: Rak cylinder med mynning av brungul rinneglasyr. Signerad Kraitz.
Höjd 25 cm.

Gul vas med naggad fot, några nagg ifyllda.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 22 cm.
Höjd 25 cm.

Antal besök: 475