Gunnar Nylund för Rörstand: Bukig form med rekangulär yta. Glaserad i senapsgult.
Stämpelsignerad Rörstrand Lidköping modell Nylund.
Höjd 22 cm.
Ulla och Gustav Kraitz: Rak cylinder med mynning av brungul rinneglasyr. Signerad Kraitz.
Höjd 25 cm.
Gul vas med naggad fot, några nagg ifyllda.
Höjd 22 cm.
Höjd 25 cm.