UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Makkum, Holland, 1900-talets första hälft.

471008. UPPLÄGGNINGSFAT, porslin, Makkum, Holland, 1900-talets första hälft.

Polykrom dekor av blomster samt fågel. Märkt Makkum 479. Gjorda hål på baksidan för vägghängning.
Diameter 31,5 cm.

Bruksslitage, tre nagg på kantens undersida.

Gör en kostnadsfri värdering!

Diameter 31,5 cm.

Antal besök: 2 027