MATSERVIS, 25 delar, "Monica", Arthure Percy, Upsala-Ekeby, Gefle, 1950-tal.

470944. MATSERVIS, 25 delar, "Monica", Arthure Percy, Upsala-Ekeby, Gefle, 1950-tal.

Blomsterdekor i gråblått. Märkt undertill.
9 st flata tallrikar, diameter 21 cm.
10 st assietter, diameter 18 cm.
2 st djupa tallrikar, diameter 24 cm.
3 st uppläggningsfat, längd 23,5 - 34 cm.
1 st såsskål på fat, höjd 8 cm.

Bruksslitage, krakelyr, missfärgningar, ej genomgånget.

Gör en kostnadsfri värdering!

Gästriklands Auktionskammare
Antal besök: 1 470