SERVIS, 35 delar, porslin, "Burgenland", Villeroy & Boch, Tyskland, 1900-tal.

470559. SERVIS, 35 delar, porslin, "Burgenland", Villeroy & Boch, Tyskland, 1900-tal.

Bestående av:
5 soppskålar, höjd 5 samt 6 cm, diameter 13 samt 14 cm.
8 tekoppar med 9 fat, höjd 5 cm, diameter 9 cm.
8 assietter, diameter 17 cm.
3 serveringsskålar, 13, 15 samt 19 cm, höjd 4, 5 samt 6 cm.
6 uppläggningsfat, höjd 3 samt 5 cm, bredd 14 samt 16 cm, längd 21 cm, diameter 30 samt 31 cm.
5 äggkoppar, höjd 5,5 cm, diameter 5 cm.
1 soppterrin utan lock, höjd 10 cm, diameter 17,5 cm.
4 kannor (te, kaffe), höjd 13, 15, 19 samt 22 cm.
1 gräddkanna, höjd 6, bredd 6 samt längd 16 cm.
1 såssnipa, höjd 9, bredd 8 samt längd 21 cm.

Ålders - samt bruksslitage.
Nagg, sprickor, mindre skada samt lagningar förekommer.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bestående av:
8 assietter, diameter 17 cm.

Ålders - samt bruksslitage.

Antal besök: 1 477