470061. BYRÅ, mahogny, så kallad Tall-boy, England, ca 1860.
Sju lådor med rotfanér, låsbara med list.
Längd 64,5 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 140,5 cm.
Bruksslitage, märken, fläckar, smärre skador, en knopp till nedersta lådan saknas.
Nyckel/nycklar finns.