470060. MARIAN MOKWA. Klippor nära Sopot, Gdańsk Bay.
Marian Mokwa (09.04.1889 Malary idag Borsk - 15.06.1987 Sopot); olja på duk, 2. 1800-talets hälft, signerad nedre vänster, galleriram, polsk gallerietikett a tergo. Mått ca. Ram 69 x 59 cm, målning 60 x 50 cm.