V OLYMPIADEN Olympiska Spelen i Stockholm 1912. Olympiaboken 1948 S:t Moritz och London .
469934. V OLYMPIADEN Olympiska Spelen i Stockholm 1912. Olympiaboken 1948 S:t Moritz och London .
Olympiska Spelen i Stockholm 1912 i bild och ord. Inbunden i ett helt gulddekorerat nougatfärgat skinnband. Åhlén & Åkerlund, första upplagan 1912, 526 sidor, rikt illustrerad, tvärformat 26 x 34 cm. Numrerad upplaga 1071 av 2500 ex. Text in english, french, german and Swedish. .
Olympiaboken 1948: Utgiven av Lennart Brunnhage Svenska Sportförlaget Stockholm 1948. Inbunden, 244 sidor, rikt illustrerad.
Gott skick förutom viss missfärgning på pärmen till Olympiaden 1912.
Olympiaboken 1948, bruksslitage.