V OLYMPIADEN Olympiska Spelen i Stockholm 1912. Olympiaboken 1948 S:t Moritz och London .

469934. V OLYMPIADEN Olympiska Spelen i Stockholm 1912. Olympiaboken 1948 S:t Moritz och London .

Olympiska Spelen i Stockholm 1912 i bild och ord. Inbunden i ett helt gulddekorerat nougatfärgat skinnband. Åhlén & Åkerlund, första upplagan 1912, 526 sidor, rikt illustrerad, tvärformat 26 x 34 cm. Numrerad upplaga 1071 av 2500 ex. Text in english, french, german and Swedish. .

Olympiaboken 1948: Utgiven av Lennart Brunnhage Svenska Sportförlaget Stockholm 1948. Inbunden, 244 sidor, rikt illustrerad.

Gott skick förutom viss missfärgning på pärmen till Olympiaden 1912.
Olympiaboken 1948, bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Antal besök: 2 587