MATSALSGRUPP, 7 delar, 1930-50-tal.

469298. MATSALSGRUPP, 7 delar, 1930-50-tal.

Ovalt matsalsbord med fanérad bordsskiva, art deco, troligen franskt, ca 1930. På sammankopplad benställning med sex ben. Längd 144, bredd 115, höjd 79 cm. Två iläggsskivor medföljer (á 115 x 46 cm).
Sex stolar med fast stoppad klädsel, ca 1950.
4 st stolar, sitthöjd 47 cm.
2 st karmstolar, sitthöjd 48 cm.

Bruksslitage, smärre skador, fläckar, bord med lackskador, ojämn bordsskiva, sprickor på benställning samt med två avbrutna bendetaljer (medföljer).

Gör en kostnadsfri värdering!

4 st stolar, sitthöjd 47 cm.

Antal besök: 441