KISTA, på benställning, trä, barock, Sverige, tidigt 1700-tal.

469154. KISTA, på benställning, trä, barock, Sverige, tidigt 1700-tal.

Kista med extensivt intarsiaarbete av bland annat stjärnor. På sammankopplad benställning med vridna spiralben.
Mått på kista:
Längd 73 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 25,5 cm.
Totalhöjd 100 cm.

Bruksslitage, kista maskstungen, hårt renoverad samt med skador, ställning senare samt med saknade listdelar (en del medföljer).

Nyckel/nycklar finns.

Gör en kostnadsfri värdering!

Mått på kista:
Längd 73 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 25,5 cm.
Totalhöjd 100 cm.

Nyckel/nycklar finns.

Antal besök: 744