KISTA, på benställning, trä, barock, Sverige, tidigt 1700-tal.
469154. KISTA, på benställning, trä, barock, Sverige, tidigt 1700-tal.
Kista med extensivt intarsiaarbete av bland annat stjärnor. På sammankopplad benställning med vridna spiralben.
Mått på kista:
Längd 73 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 25,5 cm.
Totalhöjd 100 cm.
Bruksslitage, kista maskstungen, hårt renoverad samt med skador, ställning senare samt med saknade listdelar (en del medföljer).
Mått på kista:
Längd 73 cm.
Bredd 44 cm.
Höjd 25,5 cm.
Totalhöjd 100 cm.