468919. GOLVLAMPA, mässing, "Lilla kamelen", Josef Frank, Svenskt Tenn, 1900-talets andra hälft.
Svängd samt ställbar arm. På fyra träfötter. Märkt Svenskt Tenn Typ G2568.
Total minimihöjd ca 150 cm.
Bruksslitage, fläckar, smärre bucklor, ojämn vid ljuspunkt samt saknad del, skärm med skador, ej funktionstestad.