468915. RUDOLSTADT VOLKSTEDT (?). Rokoko par på gungbräda, 1900-tal.
troligen Volkstedts fabrik, par som guppar på en trädstam i rokokostil, underglasyrmålning, förgyllning. Åtgärder 15 cm hög.
Bra tillstånd av bevarande.
1 finger avbruten (se bilder)
stöta av lövverk på marken (se bilder).