Stekfat, 11 koppar, värmefat, skål, bärtallrik, djup tallrik, skålfat samt cabaretdel. Dekor i underglasyrblått av blommor samt flodlandskap. Längd 5,5-32 cm.
Lagningar, srickor samt nagg.
Lagningar, srickor samt nagg.