Ek.
Bord höjd 78,5 bredd 125, längd ca 160 samt fyra skivor om 69 cm vardera.
12 stolar höjd 100,5 bredd 47, djup ca 50.
2 karmstolar höjd 102, bredd 68, djup ca 52.
Stolar med intarsia med bland annat pärlemor.
Bord med fläckar, mindre repor. Stolar med märken, mindre skav, delvis saknade intarsiadetaljer. Sitsar med omfattande slitage och skador.
Ek.