6 st burkar med lock, höjd 18 cm. Blå dekor, Risgryn, Potatismjöl, Kaffe, Socker, Frukt, Havregryn.
4 st mindre burkar med lock, höjd 12 cm, blå dekor, Vitpeppar, Kanel, Ingefära, Kryddpeppar.
Några delar märkta "Maja" Gefle.
Bruksslitage, missfärgningar, krackelering, sprickor samt nagg.