467385. SALONGSMÖBEL, 6 delar, rokokostil, 1900-tal.
Proveniens: Grand Hotel Saltsjöbaden
Soffa längd 190, bredd 70, rygghöjd 86, sitthöjd 43, sittdjup 53
Bord diameter 80, höjd 68,5 cm
2 karmstolar rygghöjd 100, sitthöjd 45, sittdjup 46, sittbredd 55
2 stolar rygghöjd 96, sitthöjd 45, sittdjup 40cm.
Bruksslitage, färgbortfall samt märken. Tyget delvis smutsigt samt tyget på en av karmstolarna med skada.