466755. TALLRIKAR, 2 st. Tenn, Fredrik Ahlman samt Johan Henrik Bodecker, Carlscrona, 1700-tal.
Tallrik, Johan Henrik Bodecker, diameter 22 cm, 1778
Tallrik, Fredrik Ahlman, diameter 23 cm.
Bruksslitage, bucklor, märken samt mindre sprickbildningar i kanten på tallriken från Johan Henrik Bodecker.