466246. MÄNS RING ONYX INTAGLIO KRIGARE HUVUD.
Ringen är tillverkad i 935 silver och helt förgylld i 585 gult guld, samt stämplad i ringbandet.
Det rektangulära rundade ringhuvudet bär en handgraverad svart onyxplatta som visar ett antikt krigarehuvud i en fin Millegriffes-miljö. Onyx intaglio är omgiven av en kontrasterande dekorativ miljö och rullade dekorationer på ringaxlarna.
RG 64/65 = ringskena innerdiameter 20,7 mm, ringhuvud 15,2 x 19,2 mm, onyx 15,2 x 11,1 mm, vikt 5,7 gram.
Mycket välbevarad herrring, detaljerat handarbete gjordes runt 1920/25.