UPPSATSSKÅL i gulmetall och porslin, Louis XV-stil Frankrike ca 1900.

466224. UPPSATSSKÅL i gulmetall och porslin, Louis XV-stil Frankrike ca 1900.

Genombruten gallerkorg på bladhölstrad fot, besatt med pousserade porslinsblommor. Botten och blommorna handdekorerade med polykrom dekor av blommor och fåglar. På rund fot av alabaster.
Höjd 14, längd 15 cm.

Bruksskick, åldersrelaterade skador.
Några blommor med nagg.

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd 14, längd 15 cm.

Några blommor med nagg.

Antal besök: 805