BORDSPENDYL, trä, brons, alabaster, Empire, 1800-talets första hälft.
465939. BORDSPENDYL, trä, brons, alabaster, Empire, 1800-talets första hälft.
Bordsur med bas av valnötsfanerat trä, urhus uppburet av fyra alabasterpelare, dekor i form av bronser och lister.
Emaljerad urtavla med arabiska siffror, tre uppdrag, datumvisning, urverk med trådupphängd pendel.
Höjd 55, bredd 38 cm.
Pendel och nyckel finns.
Skador, saknar knoppar, sprickor, slitage, urverk ej funktionstestat.
Höjd 55, bredd 38 cm.
Pendel och nyckel finns.