PARTI PORSLIN, 4 delar, orientaliskt, Delft Holland.
465908. PARTI PORSLIN, 4 delar, orientaliskt, Delft Holland.
Orientaliskt fat diameter 30 cm.
Lockskål Delft Holland höjd ca 18 cm.
Tekanna med lock och sil Import höjd exklusive handtag 11,5 cm.
Tekanna märkt AR 9 cm.
Udda lock storleksmässigt passande kanna AR men troligtvis ej original.
Litet nagg insidan av Delft-skål, slitage/mindre skador runt öppning på tekanna AR.
Tekanna märkt AR 9 cm.