464849. BORDSPENDYL, metall/mässing, 18/1900-tal.
Skulptur av halvt liggande kvinna med blomsterkrans i håret. Ståendes på svartmålad träsockel. Pendel samt nyckel finns.
Bordspendyl, längd 45, höjd 27 cm.
Bruksslitage, bristningar/skador, visare sitter löst, lucka saknas på baksidan, ej funktionstestad.