STIG LINDBERG. Skål & Vas, stengods, Gustavsberg studio, unika.

463906. STIG LINDBERG. Skål & Vas, stengods, Gustavsberg studio, unika.

Rund skål med brun glasyr, signerad G, studiohand Stig L.
Höjd ca 10 cm, diameter ca 15 cm.
Vas, miniatyr, insvängd midja, spräcklig glasyr i brunt och svart, signerad G, studiohand Stig L, även etikettmärkt Gustavsberg.
Höjd ca 8 cm, bottendiameter ca 5 cm.

Obetydligt slitage, smärre glasyrdefekt i botten på skålen.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 858