STIG LINDBERG. Vaser 2 st, stengods, Gustavsberg studio, unika.

463875. STIG LINDBERG. Vaser 2 st, stengods, Gustavsberg studio, unika.

Vas med kornblå glasyr och grå rand upp och nertill, signerad G, studiohand Stig L.
Höjd ca 19,5 cm, diameter upptill ca 9 cm.
Flaskformad vas miniatyr, mörkblå och svart glasyr, signerad G, studiohand Stig L.
Höjd ca 6,5 cm.

Obetydligt slitage, smärre tillverkningsdefekter på miniatyrvasens glasyr.

Stig Lindberg (1916–1982)

Gör en kostnadsfri värdering!

Höjd ca 6,5 cm.

Stig Lindberg (1916–1982)

Antal besök: 687