463442. MATSALSMÖBEL, 7 delar, modell "Axet", gustaviansk stil, 1900-talets andra del.
Gråbemålad. Bord med 2 iläggskivor samt 6 st stolar. Bordets mått: längd 140 + 48 + 48 cm, bredd 100 cm, höjd 75 cm. Stolar med klädd sits.
Bruksslitage, smärre slagmärken och färgbortfall.