463407. SKÄNK med hyllor, ek, reneässansstil, 1900-talets första del, troligtvis Tyskland.
Skuren dekor av kristna figurer bl.a St Clemens. Hyllplan flankerade av skåp på vardera sida. Längd 150 cm. Bredd 35 cm. Höjd 103 cm.
Bruksslitage, fläckar, smärre slagmärken.
Nyckel/nycklar finns.