MODELLFARTYG, Bogserbåt, handbyggd stor modell för radiostyrning.
462837. MODELLFARTYG, Bogserbåt, handbyggd stor modell för radiostyrning.
Stor bogserbåt med dubbla elmotorer, belysning, avsedd att radiostyras.
Skrovet troligen byggt i trä.
Löstagbara överdelar för åtkomst och installation, sannolikt byggd på 1970/80-talet.
Längd 195 cm, höjd 123 cm, bredd 45 cm.
Bruksslitage, ej funktionstestad, batteri/servon/mottagare saknas, finns endast kablage och elmotorer, skador, lösa delar, repor, märken.
Skrovet troligen byggt i trä.