så kallat herrgårdsur i ek, rikt dekorerat. med separat lucka i mässing/glas. Höjd 141 cm, Längd 55 cm.
Obetydlig fanerskada,spricka i bakstycke.Slitage på urtavlan.Nyckel följer.