TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första del.

462549. TOBAKSBURK, gjutjärn, 1900-talets första del.

Cylinderformad. Dekor i relief av lejon med krona samt antikiserande figurer och spelkort på locket. Locket invändigt märkt Made in Sweden. Tobakspress medföjer. Märkt 1800. Burkens höjd 18,5 cm.

Bruksslitage.

Gör en kostnadsfri värdering!

Bruksslitage.

Antal besök: 1 407