462349. HÖRNSKÅP, allmoge, 1700-tal samt 18/1900-tal.
Tvådelat hörnskåp. Överdel med en dörr och två bakomliggande hyllplan, dörrens insida daterad 1794. Underskåp senare med senare bemålning.
Överskåp höjd 113 cm, bredd 63 cm och djup 41 cm.
Underskåp höjd 79 cm, bredd 83 cm och djup 56 cm.
Bruks och åldersslitage.
Underskåp med senare bemålning.
Bruks och åldersslitage.