461692. VÄGGPENDYL, Atlantic, förgylld, gustaviansk stil, 1900-tal.
Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt Atlantic. Urverk märkt FHS 17,5 cm 137.4. Pendel samt nyckel finns.
Höjd 50 cm.
Bruksslitage, förgyllningsskador, kompletterad med nyare skruv på baksidan, nyckel ej original, ej funktionstestad.